فصلنامه سلامت و روان شناسی

فصلنامه سلامت و روان شناسی

Health and psychologyپوستر فصلنامه سلامت و روان شناسی

نشریه سلامت و روانشناسی ، فصلنامه ای است که توسط گروه روانشناسی سلامت دانشکده  روان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج منتشر می شود. این نشریه درصدد فهم عمیق تر رابطه ی بین اصول روان شناسی از یک سو و سلامت و بیماری از سوی دیگر است . مخاطبین این مجله از طیف گسترده ای از علوم مختلف ، علایق متفاوت و تخصص های متنوع می باشند که عمدتاً گرایش میان رشته ای دارند.

این نشریه به دو زبان انگلیسی و فارسی منتشر می شود. بیشترین تأکید این نشریه بر انتشار مقاله های علمی – پژوهشی و بوی‍ژه  مقاله های میان رشته ای و پژوهش های کاربردی است ولی مقاله های نقد و بررسی برجسته را نیز در دستور انتشار خود دارد. مقاله هایی که به  این مجله ارسال می شوند ،  بایستی هم به لحاظ نظری و هم عملی قوی بوده و همچنین فهم بهتری از روابط بین فرآیندهای روان شناختی رفتار ، شناخت ، هیجان ها و سلامت را پدید آورند. موضوعاتی که این نشریه سعی در اشاعه آن ها دارد به نقش عوامل زیستی ، محیطی ، اجتماعی یا فرهنگی محدود نمی شوند. بلکه این مجله به بیماری ها ، پیش گیری و روش های روان شناختی در تشخیص ، درمان ، توانبخشی و مداخلات لازم فردی ، گروهی ، سازمانی و مبتنی بر جامعه  در اختلالات روانی و جسمانی نیز می پردازد. همچنین فنون و روندهایی که سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری می شوند و نیز فنون تغییر نگرش ها ، باورها ، رفتارها و شیوه های تصمیم گیری در حرفه های مرتبط به سلامت را مد نظر قرار می دهد.

رایج ترین موضوعاتی که می توانند در این مجله مطرح و منتشر شوند عبارتند از جنبه های روان شناختی : اعتیاد ، بیش فعالی ، سالمندی ، آلرژی ها ، تب ، آلزایمر ، اختلالات حافظه ، آرتریت ، آسم ، کمردرد ، زیبایی و مراقبت از پوست ، اختلالات فشارخون ، سرطان ، مراقبت از بیمار ، کلسترول ، سرماخوردگی ، افسردگی ، دیابت ، بیماری های دستگاه گوارش ، بیماری های دستگاه اعصاب ، ام اس ، اختلالات خوردن ، صرع ، اختلالات جنسی ، تغذیه ، ورزش و تربیت بدنی ، سلامت چشم ، گواتر ، سردرد ها و میگرن  ، درد ، سبک زندگی ، بیماری های قلبی ، هپاتیت ، ایدز  و نقص دستگاه ایمنی ، بارداری ، بیماری های پوست ، ترک سیگار ، ضربه های مغزی ، اختلالات خواب ، استرس ، و ....