پژوهشنامه ریخته گری

پژوهشنامه ریخته گری

Founding Research Journal
مهندسی ریخته‌گری از زیرشاخه‌های رشته‌ مهندسی مواد و متالورژی است و تحصیل دانشجو در این گرایش تخصصی بیش از 60 سال در ایران سابقه دارد. امروزه با توسعه علوم و فناوری در کشور نیاز به توسعه علمی و پژوهشی ریخته‎گری نیز بیشتر شده است. از این رو انجمن علمی ریخته‌گری ایران بیش از 35 سال است که خدمات متنوع علمی خود را به جامعه ریخته‌گران ایران اعم از صنایع ریخته‌گری، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و صنایع مصرف‌کننده قطعات ریختگی ارائه می‌دهد. فعالیتهای علمی، آموزشی و ترویجی این انجمن طی سالهای متمادی برای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، معدنی، سیمان، فلزات اساسی (آهن و فولاد، مس، آلومینیم) خودرو، نیروگاه، دفاع، راه‌آهن مورد استفاده قرار گرفته است. حضور فعال بسیاری از شرکتهای صنعتی در انجمن گواه این فعالیت موثر است. شایان ذکر است که انجمن علمی ریخته‌گری ایران موفق به انتشار  شماره 114 مجله ریخته گری با امتیاز علمی- ترویجی، شده است و به زودی در آبان ماه ششمین همایش بین المللی و یازدهمین کنفرانس داخلی مشترک با انجمن علمی متالورژی ایران را برگزار میکند که این همایش، بیست و نهمین سمینار سالانه این انجمن است.

نظر به اهمیت انتشار دستاوردهای پژوهش‌گران حوزه صنعت و دانشگاه در یک نشریه تخصصی علمی-پژوهشی به زبان فارسی و در راستای توسعه و ترویج علوم و فناوری مرتبط با ریخته گری، این انجمن موافقت کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای انتشار  نشریه جدید خود با عنوان "پژوهش‌نامه ریخته‌گری" را کسب نموده است. این نشریه به صورت فصل‌نامه به زبان فارسی و با رتبه علمی-پژوهشی منتشر می‎شود.

شایان توجه است که سردبیر و اعضای هیات تحریریه این مجله از چهره‌های علمی سرشناس و اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور هستند که فعالیت‌های به‎روز و موثری در زمینه توسعه علمی ریخته‌گری کشور دارند.

سردبیر:جلال حجازی